تبلیغات
روانشناسی موفقیتروانشناسی موفقیت


.:: آخرین مطالب ::.

عنوان تاریخ
لقمان دوشنبه 6 مرداد 1393
بی تلاشی آقایون در فهمیدن خانوما! شنبه 4 مرداد 1393
یک تست ساده و جذاب :) جمعه 3 مرداد 1393
۱۰ چیزی که زن‌ها درمورد مردها تنفر دارند پنجشنبه 2 مرداد 1393
۱۱ چیزی که باید به خاطر آن ها خو دتان را ببخشید... چهارشنبه 1 مرداد 1393
من می توانم... دوشنبه 30 تیر 1393
برداشتن محدودیت پنجشنبه 10 مرداد 1392
میلاد موعود مبارک دوشنبه 3 تیر 1392
نیایش جمعه 17 خرداد 1392
بیائیم نخندیم . . . جمعه 20 اردیبهشت 1392
کلمه ها چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392
لحظاتی تا مرگ پنجشنبه 5 اردیبهشت 1392
حسرت های در حال مرگ یکشنبه 1 اردیبهشت 1392
تفاوت آدم ها شنبه 24 فروردین 1392
زمانی برای خوشبختی! شنبه 17 فروردین 1392

صفحات

موضوع: عمومی ،

..... چند روز پیش: یكی از خوانندگان من از شهر قم تلفن كرد ایشان دچار گرفتاریهای فراوانی بود، كه از جمله آنها یكی نابینایی كامل یك چشم و دیگری ابتلا به كولیت عصبی بود. با ایشان بحث مفصلی راجع به موضع بخت و اقبال داشتیم. می گفت: دیپلمه ای را در نظر بگیرید كه یكسال تمام تواناییهای خود را بكار گرفته و بانهایت علاقه درس خوانده و خود را برای شركت در كنكور آماده كرده است. اما روز آزمون وقتی كه بطرف محل امتحان می رود اتومبیلشان ناگهان تصادف می كند و سرانجام موفق نمی شود كه در كنكور شركت كند این را چه می گویید؟ آیا این یك بدشانسی نیست؟.......


گفتم من منكر حوادث و تصادفات نیستم. در زندگی هر كسی وقایع خوب و بد اتفاق می افتد. گاهی اشتباه یك نفر دامنگیر افراد دیگری می شود كه هیچ نقش و تقصیری در ماجرا ندارند. مسلماً هر راننده ای باید حواسش جمع باشد كه تصادف نكند. یك راننده بی ملاحظه ممكن است چندین نفر را دچار دردسر كند. اما گاهی همین حوادث بظاهر ناخوشایند به نفع انسان تمام می شود. فرضاً آن جوان دیپلمه كه به كنكور نرسیده است یك سال دیگر درس می خواند و سال بعد مجدداً در آزمون سراسری شركت می كند و این بار نه فقط قبول بلكه جزو نفرات اول می شود. مهم این است كه در این قبیل موارد چند نكته را رعایت كنیم:

1- اگر به علتی كه از اختیار ما خارج است دچار شكست و ناكامی شدیم به هیچ وجه ناامید و دلسرد نشویم و دست از تلاش نكشیم.

2- متوجه باشیم كه گذشته مساوی آینده نیست. اگر یك بار به اصطلاح بدشانسی آوردیم دلیل نمی شود كه همیشه بدشانسی بیاوریم. به دنبال هر شكست یا ناكامی ممكن است موفقیت بزرگی به سراغمان بیاید (پایان شب سیه سفید است)

3- در هر واقعه ناگوار و ناخوشایند اگر تعمق كنیم معمولاً یك جنبه دلپذیر و مثبت پیدا می كنیم.

4- فكر كنیم شاید حكمتی در این كار هست كه فعلاً آن را نمی دانیم. شاید همین اتفاق سرانجام به سودمان تمام شود. شاید آزمونی است كه می توانیم توانایی و مقاومت خود را محك بزنیم.

5- به خاطر داشته باشیم كه تجربه چیزی به جز همین شكستها و ناكامیها نیست. می گویند: موفقیت نتیجه قضاوت صحیح است قضاوت صحیح ناشی از تجربه است و تجربه معمولاً در اثر قضاوت غلط بدست می آید.

6- مهمتر از همه اینها اینكه در هنگام مواجه با مشكلات بگوییم حالا چه باید كرد؟ مسلماً آن دیپلمه ای كه مثال زدیم اگر یكسال وقت خود را صرف غصه خوردن كند كه چرا این طور شد ؟ به هیچ نتیجه ای نمی رسد. اما اگر وقت خود را صرف تلاش و كوشش دوباره ای بكند بطور قطع به نتایج دلخواه خواهد رسید.

7- اگر غالباً گرفتار بدبیاری می شویم به جستجوی علت آن برآییم. فكر كنیم آیا در عقاید و باورهامان اشكالی هست؟ آیا همیشه یك اشتباه معین را تكرار نمی كنیم؟ خلاصه این كه ایا واقعاً علت شكست ما در خود ما نیست؟


یادداشت های یك دوست: مهدی مجرد زاده كرمانیارسال به: 

...

نویسنده : سنگ صبور
پنجشنبه 10 شهریور 1390امکانات


این صفحه را به اشتراک بگذارید

www.fatyjo0on.myblog.ir
آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

آمار بازدید
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :

وضعیت وبلاگ :
  • تعداد کل مطالب :
  • رنک گوگل :
  • آی پی شما :

آخرین بروزرسانی

تبلیغات